Хидрофобизиращите молекули на продуктите SiloTreat® са с размери стотици пъти по-малки от размерите на порите. Благодарение на това продуктът прониква дълбоко в субстрата и се свързва химически с вътрешните стени на порите в него, увеличава повърхностното напрежение и създава трайна хидрофобна защита в дълбочина. Водата и разтворените в нея замърсители не могат да навлязат в порите, но водните пари мигрират свободно. Конструкцията остава „дишаща”.
За разлика от продуктите SiloTreat®, полимерните покрития, предназначени за защита на конструкции, например акрилатните или епоксидните системи, образуват върху повърхността филм. Водата не може да проникне в покритието, но и водните пари от вътрешността не могат да мигрират навън заради блокираните пори на повърхността.
Големите молекули на полимерните покрития за водна защита са запечатали порите на субстрата и той не може да „диша”. Процесът се задълбочава, преминавайки през различни етапи на физични и химически промени. Това води до увеличено вътрешно напрежение, което предизвиква увреждания, като видимият резултат е често срещаните бели петна върху повърхността (при строителните материали/конструкции), разрушено защитно покритие и дори ронене и отчупване на повърхността. Не трябва да бъде пренебрегвано и стареенето, предизвикано от UV лъчите, което значително намалява защитните свойства на покритията.